Blog Post
Kariera Menedżera
W karierze menedżera wprowadzamy rozbudowany system zarządzania, który łączy dwa elementy – koncepcje taktyczne i trenerów. Oprócz tego skoncentrowaliśmy się na przygotowaniu meczowym, a wszystkie te elementy razem mają pozwolić ci zarządzać klubem dokładnie tak, jak chcesz. Z przyjemnością będziemy też świętować twoje sukcesy z szeregiem nowych dynamicznych momentów, takich jak parady z udziałem autobusu z otwartym dachem czy gale wręczenia nagród. Przyjrzyjmy się szczegółom.
Przypominamy, że filmy i zrzuty ekranu widoczne w tym artykule zostały zarejestrowane przez wczesną grę EA SPORTS FC™ 24 i mogą nie odzwierciedlać aktualnych składów, pozycji, numerów koszulek itd.
Rozbudowany system zarządzania
Koncepcja taktyczna
Menedżerowie mogą angażować się we wszystkie ważne decyzje klubu i wprowadzać zmiany na własną rękę albo upewniać się, że mają odpowiedni personel do oddelegowania konkretnych zadań. Wybór nowego menedżera może całkowicie przekształcić klub i jego filozofię piłkarską.
Chcemy, aby menedżerowie odciskali swoje piętno na grze, napędzali tożsamość klubu i całkowicie nim zarządzali. Chodzi o to, aby gracz miał poczucie kontrolowania zachowania zespołu na boisku i poza nim. Koncepcja taktyczna daje lepszą kontrolę nad wyborem, implementacją, a następnie udoskonalaniem sposobu, w jaki twoja drużyna podchodzi do gry w piłkę. Na początek możesz wybrać spośród 7 różnych taktycznych, autentycznych filozofii – od autobusu po gegenpressing – jeśli chodzi o styl twojej drużyny. Dostępne koncepcje taktyczne:
- Standardowa: Twój zespół reprezentuje zbalansowane podejście do gry i skupia się na formie, która pozwoli na mocną grę w defensywie przy jednoczesnym tworzeniu zagrożenia z przodu.
- Gra skrzydłami: Gdy zespół jest przy piłce, skrzydła wykorzystują całą szerokość boiska, wyprowadzając piłkę do ofensywnych zawodników blisko linii bocznych, a obrońcy podwajają obecność na tych pozycjach, żeby zwiększyć potencjał ofensywny z tych obszarów.
- Tiki-taka: Styl gry oparty na posiadaniu. Twoi zawodnicy czują się pewnie przy piłce na całym boisku. Będą wykorzystywać krótkie podania i wymieniać się pozycjami, by zagrać do napastników wbiegających w luki między obrońcami rywala.
- Gra z kontry: Małe ryzyko i niska linia obrony to fundamenty gry twojego zespołu. Zawodnicy bronią obszaru pola karnego, a po odzyskaniu posiadania szybko przerzucają piłkę za linię obrony rywala, niedaleko której już czekają napastnicy gotowi wybiec na wolne pole.
- Gegenpressing: Twoja strategia bazuje na wysokim pressingu. Twój zespół stara się odzyskać piłkę w tercji obronnej rywala, gdziekolwiek nadarza się okazja, i wykorzystuje odbiór, żeby stworzyć szansę, zanim przeciwnicy ponownie się ustawią.
- Długie piłki: Styl gry zbudowany na podstawie siły i atletyzmu pozwala zawodnikom ominąć środek pola i szybko zagrać piłkę do przodu w kierunku mocnych napastników, którzy wykorzystają przestrzeń za obrońcami i będą walczyć o futbolówkę.
- Autobus: Gra twojego zespołu opiera się na defensywie. Bez piłki zawodnicy są zdyscyplinowani i dobrze zorganizowani. Wykorzystują niską linię obrony, która hamuje ofensywę rywala i starają się odebrać piłkę, by posłać ją potem do napastników.
Koncepcję taktyczną opracowujesz na podstawie planów taktyki i instrukcji dla zawodników. Naszym celem było umożliwienie graczowi opracowania własnego stylu w ramach każdej koncepcji taktycznej, a więc większość ustawień jest dosyć elastyczna. Dla każdej koncepcji taktycznej istnieją jednak ustawienia definiujące, których zmienić nie można. Przykładowo, nie możesz grać kontratakiem bez ustawienia stwarzania szans na wybieganie do przodu, tak jak i nie możesz stosować gry skrzydłami nie ustawiając skrzydłowych bardzo szeroko na boisku. Jeśli nie chcesz używać żadnych z przygotowanych przez nas 7 koncepcji taktycznych, zawsze możesz stworzyć własną konfigurację. Gracze mogą też zdefiniować własną koncepcję na podstawie istniejącej.
Każdą koncepcję taktyczną można nałożyć na każde ustawienie, które mamy w grze. To menedżer decyduje, jakie połączenie działa najlepiej, biorąc pod uwagę silne i słabe strony drużyny. Koncepcja taktyczna działa też niezależnie od planów gry, a więc możesz wybrać jedną koncepcję dla wszystkich planów albo przypisać indywidualne koncepcje taktyczne do każdego planu (np. ultradefensywny i autobus, defensywny i kontratak, zrównoważony i tiki-taka).
Skauting do koncepcji taktycznej
Odświeżyliśmy też system skautingu, aby możliwe było sprowadzanie zawodników, którzy naturalnie pasują do systemu taktycznego, który próbujecie zaimplementować. A więc do istniejących filtrów (pozycja, wiek, pozostały kontrakt) dodaliśmy kilka nowych:
- Dopasowanie taktyczne: Każda koncepcja taktyczna jest związana z zestawem kluczowych atrybutów dla każdej pozycji w polu. Dzięki dopasowaniu taktycznemu, twoi skauci będą zgłaszać zawodników, którzy wyróżniają się w konkretnych obszarach gry.
Przykładowo, kiedy szukasz środkowego pomocnika (ŚP) zgodnego z kontratakiem, twoi skauci będą kładli między innymi nacisk na zwinność, kondycję, drybling i przyspieszenie. Tymczasem środkowy pomocnik dla tiki-taki musi mieć dobre atrybuty panowania nad piłką, krótkich podań i ustawiania się.
- Ogólna rola: Ten filtr określa jakość gracza, którego szukasz, od zmiennika po klasę światową.
- Style gry: Potrzebujesz w swoim składzie zawodnika, który gra w konkretnym stylu? Tutaj możesz o niego poprosić.
Trenerzy
Zanim opowiemy o tym, jak działają trenerzy, wyjaśnijmy, jak pracują w różnych sekcjach. Każda drużyna składa się z następujących sekcji: ataku, pomocy, obrony i bramkarzy. W zależności od pozycji na boisku, wszyscy zawodnicy są połączeni z ich odpowiednią sekcją, w tym z seniorami i juniorami. Przykładowo, sekcja obrony składać się będzie z zawodników grających na pozycjach cofniętego lewoskrzydłowego (CLS), cofniętego prawoskrzydłowego (CPS), lewego obrońcy (LO), prawego obrońcy (PO) i środkowego obrońcy (ŚO). Dostępna jest w menu składu i szkółce juniorów. Gracze wypożyczeni nie wchodzą w skład sekcji.
Każdego trenera trzeba przypisać do sekcji, aby zawodnicy w danej sekcji mogli korzystać z wiedzy i umiejętności tego trenera.
Trenerzy posiadają dwa główne aspekty:
- Wiedza taktyczna
- Rozwój piłkarzy
Wiedza taktyczna
Każdy trener opisany jest parametrem wiedzy w każdej ze wspomnianych koncepcji taktycznych. Istnieją 3 poziomy wiedzy:
- Podstawowy
- Doświadczony
- Ekspercki
Na początku, każdy trener posiada poziom nowicjusza we wszystkich 7 koncepcjach taktycznych. Co więcej, niektórzy doświadczeni trenerzy będą posiadali poziom doświadczony lub ekspert dla jednej koncepcji taktycznej.
Z czasem, trenerzy w miarę rozgrywanych meczów będą zdobywali PD koncepcji taktycznych. Zwycięstwo w meczu oznacza więcej punktów doświadczenia. PD zyskane dla danej koncepcji taktycznej mają wkład w osiągnięcie kolejnego poziomu wiedzy. Wszyscy trenerzy w klubie mogą zdobywać punkty PD dla danej koncepcji taktycznej w trakcie meczów. Wyjątkiem są ci, którzy już osiągnęli poziom eksperta dla danej koncepcji taktycznej.
Kiedy mamy już odpowiednio dobrany personel, po wyborze koncepcji taktycznej, gra automatycznie wybierze trenera z najwyższym poziomem wiedzy w każdej sekcji i przypisze go jako trenera głównego.
Wiedza posiadana przez pierwszego trenera może zwiększyć atrybuty zawodników w jego sekcji. Im wyższy poziom wiedzy, tym więcej wzmocnionych atrybutów. Trenerzy na poziomie nowicjusza typowo wzmacniają maksymalnie 3 atrybuty. Tymczasem eksperci mogą zwiększyć do 9 atrybutów.
Zwiększenie atrybutów każdego gracza zależy od połączenia koncepcji taktycznej znanej przez trenera i pozycji zawodnika na boisku. Przykładowo, trener gry skrzydłami może zwiększyć między innymi atrybuty:
- dośrodkowań, szybkości sprintu, przyspieszenia i dryblingu dla skrzydłowych
- siły, główek, siły strzału, skoczności i wykończenia dla napastników
Tymczasem trener gry z kontry może zwiększyć atrybuty:
· zwinności, kondycji, wykończenia, dryblingu i przyspieszenia dla skrzydłowych
· dryblingu, panowania nad piłką, przyspieszenia, wykończenia i szybkości sprintu dla napastników
Poziomy wiedzy koncepcji taktycznych mają wpływ na zawodników niezależnie od sekcji, a więc zyskasz taką samą ilość zwiększonych atrybutów od trenera dla ataku, środka pola i obrony. Bramkarze mają mniej atrybutów, a więc skutkiem ubocznym będzie u nich zwiększenie mniejszej liczby atrybutów.
Zwiększenia atrybutów obowiązują jedynie na murawie, podczas meczów i zależą od pozycji, na której ustawiony jest piłkarz. A więc środkowy pomocnik (ŚP) ustawiony na boisku jako boczny pomocnik (LP/PP) zyska zwiększenie atrybutów związane z tą pozycją skrzydłową.
Poziom zwiększenia zależy od skupienia, a więc niezależnie od poziomu wiedzy trenera, każdy menedżer powinien dbać o właściwe poziomy skupienia swoich zawodników, aby zyskać dużą premię. Piłkarz musi też mieć dość energii, aby móc zagrać w meczu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź sekcję planów treningowych.
Kiedy koncepcja taktyczna jest ustawiona lub zmieniona na własną poprzez edycję zdefiniowanych ustawień, obowiązują następujące:
- Gra wciąż wybiera trenera o najlepszej wiedzy w każdej sekcji, tym razem niezależnie od 7 planów koncepcji taktycznej (ponieważ żaden z nich nie jest aktywny).
- Wiedza zostaje zmniejszona o jeden poziom: ekspert staje się doświadczonym, a doświadczony staje się nowicjuszem. Nowicjusz pozostaje na swoim poziomie.
- Gracz może ręcznie wybrać, który trener ma być trenerem głównym każdej sekcji.
Kiedy wybrana jest własna koncepcja taktyczna, trenerzy nie zyskują PD w trakcie meczów.
Rozwój piłkarzy
Trenerzy są także definiowani przez zestaw umiejętności, które posiadają, aby z czasem rozwijać zawodników. Ich jakość opisana jest zestawem gwiazdek, od 1 do 5, w każdej sekcji. Kiedy trener zostaje przypisany do sekcji, jego odpowiednie umiejętności są dodawane do podobnych umiejętności innych trenerów w tej sekcji. Suma premii dla sekcji jest obliczana poprzez dodanie wszystkich gwiazdek dla tej sekcji od wszystkich trenerów do niej przypisanych. W tym artykule nazywamy tę sumę osiągniętą jakością.
Zawodnicy w danej sekcji określają, co jest potrzebne od personelu trenerskiego, który zarządza tą sekcją. W oparciu o liczbę zawodników, ich OGL i potencjał, obliczana jest i wyświetlana idealna jakość każdej sekcji. Jest to próg, który należy osiągnąć dla jakości, aby zyskać maksymalną premię w planach rozwoju zawodników. Piłkarze, których plany rozwoju są premiowane, zyskują więcej PD, co ostatecznie prowadzi do zaliczenia rozwoju i planów przekształcenia w krótszym czasie. To właśnie dlatego menedżerowie mogą zawsze sprawdzić efekty działań trenerów w każdej sekcji w dniu zakończenia planu rozwoju i porównać je do sytuacji, w której do danej sekcji nie byliby dodani żadni trenerzy.
Istniejące czynniki wpływające na rozwój zawodników, obliczane w PD (na przykład akcje w trakcie meczu i forma) działają podobnie jak w przeszłości. Premia trenera jest doliczana na koniec. Porównując, brak trenerów w danej sekcji powoduje, że szybkość rozwoju jest mniejsza niż w przeszłości. Tymczasem wypełnienie standardów idealnej jakości pozwala ukończyć rozwój szybciej niż wcześniej.
Należy pamiętać, że idealna jakość jest zmienna w zależności od zmian dokonywanych w twoim składzie – czy to aktywności transferowej czy rozwoju zawodników. Aby uzyskać lepsze wyniki, warto zastanowić się nad zmniejszeniem liczebności składu, aby trenerzy mogli się lepiej skupić na najważniejszych piłkarzach.
Zarządzanie trenerami
Możesz zdecydować, w jaki sposób przypisać zatrudnionych trenerów do sekcji klubu, w zależności od potrzeb. Jednak każdy klub ma ograniczoną liczbę posad dla trenerów. Zależy ona od pozycji (wartości) klubu. Z roku na rok, zarząd może odblokować dodatkowe posady dla trenerów, jeśli na koniec poprzedniego sezonu posiadasz dobrą ocenę menedżera.
Lista trenerów dostępnych na rynku odświeża się okresowo. Jeśli nie znajdziesz idealnych kandydatów do wypełnienia wszystkich dostępnych posad, możesz wrócić po jakimś czasie i spróbować ponownie. Stworzyliśmy też listę życzeń trenerów, która pozwala menedżerom wyszukiwać ich pod kątem koncepcji taktycznej, wiedzy i konkretnych umiejętności trenera. Kiedy odpowiedni kandydat się pojawi, gracz może otrzymać stosowne powiadomienie.
Aby wyważyć dynamiczną idealną jakość każdej sekcji, trenerów można przesuwać dowolnie pomiędzy sekcjami bez żadnych przeszkód. Klub może też zwolnić trenera, aby zrobić miejsce dla innego. Wymaga to jednak zapłacenia odprawy, a zwolniony trener nie pojawi się ponownie na rynku.
Podobnie jak tworzenie idealnego składu, zebranie idealnej kadry trenerskiej to proces, który wymaga umiejętności, cierpliwości i czasu. Jest to nowy wymiar ulepszania klubu i pozwala na eksperymenty, aby znaleźć idealne połączenie. Przykładowo, czasem warto skupić się na tylko jednej koncepcji taktycznej i werbować odpowiedni personel do idealnej jej realizacji. Reszty posad można użyć, aby napędzić rozwój zawodników. Ostatecznie, to jak prowadzisz swój klub zależy wyłącznie od ciebie. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych strategii opracowywanych z czasem.
Plany treningowe
Posiadanie solidnego planu taktycznego jest absolutnie nieodzowne dla osiągnięcia sukcesu, ale jest to jedynie jeden z czynników jeśli chodzi o przygotowanie się do następnego meczu. Jako menedżer, będziesz wciąż szacować, którzy piłkarze są najlepiej przygotowani do realizacji twoich zamierzeń.
Przygotowanie drużyny to zadanie na cały sezon – należy znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy skupieniem piłkarzy przed meczem i jak najszybszym odzyskaniem kondycji. Cały personel klubu pracuje nad uwzględnianiem takich sytuacji jak zawieszenie, kontuzje czy zmiany w kalendarzu.
Zmieniliśmy system treningu zespołów, aby lepiej odzwierciedlić rolę, jaką współcześni menedżerowie odgrywają wraz z zespołem trenerskim. Plany treningowe pozwalają ci znaleźć odpowiedni balans pomiędzy przygotowaniem do meczów a odzyskiwaniem energii dla każdego piłkarza w składzie. Do wyboru masz pięć planów treningowych, od skoncentrowanego na wydajności po skoncentrowany na energii. Wybór jednego z nich dla danego piłkarza wskaże sztabowi szkoleniowemu, na czym ma się skoncentrować. W miarę postępów w sezonie, okaże się, że priorytety się zmieniają. Pod uwagę trzeba będzie wziąć liczbę rozegranych minut, naturalną kondycję każdego zawodnika oraz terminarz rozgrywek dla całego składu.
Przykładowo, na początku sezonu piłkarze wracają z wakacji i brakuje im ogrania meczowego, a więc skupienie jest niskie. Wraz z postępami w sezonie, okaże się że trzeba zwrócić większą uwagę na poziomy kondycji. Możesz na przykład chcieć przygotować najlepszy skład na ważny mecz z arcyrywalami, który odbędzie się za 2 tygodnie. Zawodnik, który wraca z poważnej kontuzji albo dopiero co przeszedł z innej ligi, może skorzystać na innym planie treningowym niż reszta składu.
Plany treningowe można przypisać indywidualnie lub grupowo – dla wyjściowej jedenastki, ławki, rezerw. Zaimplementowaliśmy też funkcję „skopiuj ostatni”, aby umożliwić przypisanie ostatnio ręcznie wybranego planu szkoleniowego do innych graczy. Zwróć uwagę na poszczególne atrybuty drużyny i pamiętaj, że zawodnik musi być skupiony, aby jego atrybuty zostały zwiększone przez wiedzę trenera. Musi też mieć dobrą kondycję, aby móc szybko biegać w trakcie meczów i unikać kontuzji. To ty musisz znaleźć odpowiedni balans, szczególnie we wciąż zmieniających się sytuacjach.