Blog Post
Kariera Zawodnika
W karierze zawodnika wprowadzamy agentów zawodnika, dzięki którym możesz wytyczyć własną drogę i osiągnąć wymarzony transfer. Do kariery zawodnika dodajemy style gry, które pozwolą ci stworzyć własnego, wyjątkowego piłkarza – na boisku i poza nim. Umieścimy go w samym środku akcji, dzięki kamerze skupienia i wprowadzimy szereg nowych dynamicznych momentów, takich jak parady z udziałem autobusu z otwartym dachem czy gale wręczenia nagród. Oprócz tego wszystkiego, z przyjemnością ogłaszamy, że możesz teraz zdobyć największy indywidualny zaszczyt w całym świecie piłki nożnej – Ballon d’Or® czyli Złotą Piłkę – i tym samym stać się legendą tej dyscypliny!
Bierzmy się do roboty.
Przypominamy, że filmy i zrzuty ekranu widoczne w tym artykule zostały zarejestrowane przez wczesną grę EA SPORTS FC™ 24 i mogą nie odzwierciedlać aktualnych składów, pozycji, numerów koszulek itd.
Agent zawodnika
Rola agenta
Agent zawodnika pozwala ci zanurzyć się głębiej w świecie transferów, kontraktów i licznych zwrotów akcji, które ukształtują twoją karierę w ciągu kilku sezonów. Agent zawodnika będzie cię prowadził, komentował osiągnięcia i porażki, a co najważniejsze – będzie pomagał ci ukształtować przyszłość poprzez negocjowanie z klubami potencjalnych transferów i kontraktów, aby ukształtować twoją karierę.
Kształtowanie własnej ścieżki
Negocjacje to kluczowy element systemu agenta zawodnika. Nawet jeśli utrzymasz się w klubie na kolejny sezon, zawsze konieczne będzie planowanie z wyprzedzeniem. Na koniec każdego sezonu twoje postępy będą podsumowywane i otrzymasz informację, czy klub chce cię zatrzymać w skłądzie, czy lepiej będzie poszukać innej posady.
Możesz skonfigurować swoją ścieżkę kariery wybierając drużynę docelową albo przechodząc do jednego z klubów polecanego ci przez agenta zawodnika.
Docelowa drużyna
Docelowa drużyna to klub, który możesz ustawić jako kolejny krok w swojej karierze. W każdym sezonie śledzone są cele klubu i jeśli uda ci się je z powodzeniem osiągnąć, możliwe będzie dołączenie do tego klubu. W każdej chwili możesz mieć aktywną tylko jedną docelową drużynę, ale w niektórych momentach sezonu możesz ją zmienić.
Agent pomoże ci oszacować wybór docelowej drużyny i jeśli będziesz mierzyć zbyt wysoko, poleci ci inny klub, który może stać się pomostem pomiędzy twoim obecnym klubem a docelową drużyną.
Czasem kluby mogą nie chcieć cię zatrudnić, ich plan budżetowy może nie być wystarczająco elastyczny, mogą nie potrzebować kogoś na twojej konkretnej pozycji albo ich profil nie pasuje do twojego stylu gry. W czasie gdy się rozwijasz, drużyny mogą zmienić zdanie i możesz zyskać szansę na dołączenie do nich w kolejnych sezonach.
Rekomendacje
W trakcie sezonu twój zaufany agent przedstawia ci okazje dopasowane do twoich osiągnięć i postępów w karierze.
Agent sprawdza twoje wyniki w trakcie sezonu i przedstawia rekomendacje klubów, które nie są jedynie okazjami do transferu, ale osobnymi wyzwaniami. Osiągając cele przedstawione przez agenta, możesz przechodzić do coraz lepszych klubów.
Rekomendacje są zaprojektowane tak, aby rozwinąć twoją karierę i poprowadzić cię coraz wyżej. Pod uwagę brany jest także kontekst geograficzny i potencjał płacowy. Agent przedstawia także rekomendacje przed końcem sezonu, w oparciu o twoje obecne osiągnięcia. Dzięki temu zawsze masz jakieś opcje na następny sezon. Agent informuje cię nawet o koncepcji taktycznej danej drużyny, aby wiadomo było, czego klub będzie się po tobie spodziewał na murawie. Na tej podstawie też możesz zdecydować o ewentualnym transferze.
Generator celów
Każdy klub w grze posiada zestaw wymagań, które trzeba wypełnić, aby dołączyć do nowego klubu albo kontynuować karierę w obecnym. Wymagania te są celami aktywnymi przez cały obecny sezon.
Cele zależą od kilku czynników, w tym od prestiżu ligi, w którym znajduje się klub, jego oceny w gwiazdkach i sytuacji finansowej. Najważniejszym czynnikiem są twoje oczekiwania finansowe, wyrażone w tygodniówce, którą chcesz zarabiać po zmianie klubu albo rozpoczynając kolejny sezon w obecnym klubie.
W oparciu o te kryteria tworzone są cele, które następnie rozkładane są na dwie kategorie – obowiązkowe i opcjonalne:
- Cele obowiązkowe trzeba wykonać, aby klub w ogóle zastanawiał się nad współpracą z tobą. To absolutne minimum potrzebne do podpisania nowego kontraktu albo utrzymania miejsca w obecnym klubie.
- Cele opcjonalne wchodzą do gry, gdy chcesz zarabiać więcej. Zaliczanie ich obok celów obowiązkowych zwiększa tygodniówkę, którą klub jest skłonny ci zapłacić.
Cele obowiązkowe i opcjonalne są zależne od stylu taktycznego klubu oraz twojej pozycji. Przykładowo, jeśli klub gra bardziej dynamiczną i szybką piłkę, spodziewaj się więcej takich celów jak „klepka”. Tymczasem kluby stosujące bardziej defensywne podejście będą stawiały na czyste konta i posiadanie piłki.
Zawsze planuj z wyprzedzeniem
Aby twoja kariera szła w zamierzonym przez ciebie kierunku, ważne jest ciągłe planowanie z wyprzedzeniem. W trakcie sezonu, z pomocą agenta, możliwe będzie ustawienie wymagań finansowych w obecnym, docelowym i polecanych klubach.
Pod koniec sezonu agent poprosi cię o podanie celów. Od tego momentu edycja zarobków nie będzie już możliwa. Zanim to się stanie, warto zastanowić się nad kolejnym krokiem. Będziesz wtedy mieć więcej opcji wyboru klubu w kolejnym sezonie oraz pojawi się możliwość zmaksymalizowania twojego potencjału finansowego.
Oczekiwania dotyczące tygodniówki
Jeśli chodzi o wypłatę (tygodniówkę), każdy klub zapewniać będzie różne kwoty, w zależności od takich samych czynników, co w przypadku ustalania celów. Generalnie oznacza to, że lepszy klub z lepszej ligi może zapewnić lepsze warunki finansowe, ale też wymagania odnośnie twoich występów będą większe. Pod uwagę brana jest także ogólna ocena zawodnika. Im lepszym piłkarzem jesteś, tym lepsze propozycje wypłaty otrzymasz.
Jeśli nie zdołasz wypełnić wszystkich celów, klub wciąż może chcieć podpisać z tobą kontrakt, ale z potencjalnie gorszymi warunkami finansowymi. Warto też zwrócić uwagę, że jeśli będziesz grać znacznie powyżej oczekiwań, klub może wcale nie chcieć cię wynagrodzić za spełnienie dodatkowych celów. Musisz więc rozsądnie wybierać to, ile chcesz zarabiać.
Na wypożyczeniu
Twój aktualny klub będzie monitorował twoje postępy i wymagał osiągnięcia celów, aby kontynuować w nim karierę. Możesz negocjować wyższe zarobki, aby rozwijać swoją karierę, ale przede wszystkim musisz zachować jakość gry ponad poziomem progu płacy minimalnej danego klubu. Jeśli na koniec sezonu obowiązkowe cele dla obecnego klubu nie zostaną wypełnione, może pojawić się opcja wypożyczenia.
Jeśli się na nie zgodzisz, przejdziesz do innego klubu, gdzie możliwe będzie udowodnienie własnej wartości i powrót do pierwotnego klubu, a następnie kontynuacja tam kariery.
Jeśli się nie zgodzisz, konieczne będzie znalezienie innego klubu i podpisanie z nim kontraktu. Z pierwotnym klubem pożegnasz się wtedy na stałe.
Bez klubu
Jeśli twój kontrakt w obecnym klubie wygaśnie, możesz go przedłużyć (jeśli klub jest zadowolony z twoich występów) albo poszukać nowego klubu jako wolny zawodnik. Dołączenie do klubu jako wolny zawodnik daje premię do tygodniówki, a więc zaplanowane transfery mogą być korzystne finansowo.