Rozwiązywanie problemów z grafiką
Dowiedz się, czego możesz spróbować, jeśli na twoim komputerze PC grafika w grze nie jest wyświetlana tak jak powinna.
- Aktualizacja sterowników
- Usunięcie i ponowna instalacja
- Zmiana ustawień w grze
- Skonfigurowanie profilu gry
- Wyłączenie przetaktowywania
- Inne problemy z grafiką
Aktualizacja sterowników
Dbaj o aktualność sterowników swojej karty graficznej. Większość producentów kart graficznych udostępnia nowe sterowniki przy okazji premier ważnych gier, a części naszych gier nie uruchomisz, jeśli nie posiadasz najnowszych sterowników.
Udaj się na stronę jej producenta, by odszukać, pobrać i zainstalować najnowsze sterowniki do swojej karty:
Odinstaluj i zainstaluj ponownie sterowniki
W przypadku zainstalowania nowych sterowników bez uprzedniego usunięcia starych (czyli bez czystej instalacji) mogą wystąpić problemy z grafiką.
Aby je wyeliminować, spróbuj usunąć z komputera wszystkie sterowniki karty graficznej, po czym zainstaluj ponownie najnowszą wersję:
Zmiana ustawień w grze
Jeśli konfiguracja Twojego komputera jest zbliżona do konfiguracji minimalnej, może zajść potrzeba zmiany ustawień grafiki w grze w celu poprawy płynności działania.
Sposób uzyskania dostępu do tych ustawień jest różny w poszczególnych produkcjach. Zazwyczaj w menu głównym trzeba wybrać pozycję Opcje, a następnie Grafika lub Ustawienia grafiki.
Gdy już trafisz na odpowiedni ekran, spróbuj obniżyć niektóre ustawienia, po czym uruchom grę ponownie, aby je zastosować, gdy program o to poprosi.
Skonfigurowanie profilu gry
Większość komputerów jest wyposażona w procesory potrafiące wyświetlić podstawową grafikę. Jednak jeśli chcesz uzyskać jak najlepszą jakość obrazu w grach, musisz się zaopatrzyć w oddzielną (dedykowaną) kartę graficzną (GPU).
Bez takiej karty większość nowych gier nie będzie dobrze działała, lub w ogóle nie będzie można ich uruchomić.
Aby uzyskać pewność, że komputer będzie zawsze używał oddzielnej karty graficznej do wyświetlania grafiki podczas grania (zwłaszcza jeśli grasz na laptopie), skonfiguruj profil gry.
Producenci kart graficznych stosują różne sposoby przygotowania takiego profilu. Wykonaj poniższe kroki opisane przez producenta swojej karty.
AMD
- Upewnij się, że masz pobrane i zainstalowane najnowsze sterowniki do swojej karty i najnowszą wersję programu AMD Crimson Radeon.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny wolny punkt pulpitu i wybierz opcję AMD Radeon Settings.
- Gdy pojawi się okno aplikacji Radeon, kliknij zakładkę Gaming.
- Wybierz pozycję Global Settings.
- Zmień ustawienie Power Efficiency na Off.
- Teraz Twój komputer będzie zawsze korzystał z wyspecjalizowanej karty graficznej, zatem laptop będzie zużywał więcej prądu. Po zakończeniu gry możesz ponownie włączyć tryb oszczędzania energii.
NVIDIA
- Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki swojej karty oraz oprogramowanie Panel sterowania NVIDIA.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny wolny punkt pulpitu i wybierz pozycję Panel sterowania NVIDIA.
- W lewej kolumnie programu kliknij węzeł Ustawienia 3D, a następnie pozycję Zarządzanie ustawieniami 3D.
- Kliknij zakładkę Ustawienia programu, a następnie przycisk Dodaj.
- Za pomocą Eksploratora Windows wyszukaj plik wykonywalny (*.exe) gry, do której chcesz skonfigurować nowy profil.
- Przykład: aby utworzyć profil do gry Sims 4, znajdź folder The Sims 4 na komputerze, a następnie wybierz TS4.exe lub TS4_x64.
- Kliknij przycisk Dodaj wybrany program, po czym odszukaj na liście menu rozwijane Tryb zarządzania energią i wybierz w nim pozycję Preferuj maksymalną wydajność.
Wyłączenie przetaktowywania
Przetaktowywanie oznacza wykorzystywanie oprogramowania do zwiększania szybkości działania procesora (głównego lub na karcie graficznej). Wiele współczesnych kart jest przetaktowanych fabrycznie, czyli od początku ich procesory działają szybciej niż w wersji podstawowej, ale wciąż w bezpiecznych granicach.
Zwiększenie taktowania (przy użyciu specjalnego oprogramowania lub opcji takich jak w ustawieniach Radeon w przypadku kart AMD) może doprowadzić do przegrzania i problemów ze stabilnością komputera.
Przywrócenie częstotliwości taktowania do wartości domyślnej jest ważnym krokiem w rozwiązywaniu problemów z grafiką.
Jeśli Twój komputer działa lepiej przy domyślnym taktowaniu, napotykane w grze problemy mogły być związane z ustawieniami przetaktowywania.
Inne problemy z grafiką
Jeśli problem wciąż występuje, zajrzyj do poniższej listy objawów, aby poznać ich przyczyny.
- Rozchodzenie się obrazu
Spoiler
Ten efekt może występować z wielu różnych powodów, ale zazwyczaj wynika z uruchomienia gry ze zbyt wysoką, nieobsługiwaną przez monitor częstotliwością odświeżania obrazu.
Możesz czasem usłyszeć, że wyłączenie synchronizacji pionowej pozwala przyśpieszyć działanie gry, ale jeśli napotkasz rozchodzenie się obrazu, zalecamy włączenie tej opcji – może to wyeliminować ten problem.
- Chwilowe zacinanie się gry
Spoiler
Chwilowe zacinanie się gry (ang. microstuttering, objawiające się gwałtownym drganiem obrazu i przeskokami animacji) może wystąpić w przypadku braku odpowiedniej optymalizacji gry, zwłaszcza jeśli można ją uruchomić przy użyciu różnych wersji bibliotek DirectX.
Czasem można ten problem wyeliminować poprzez wyłączenie obsługi najnowszej wersji DirectX w ustawieniach grafiki w grze i ponowne uruchomienie aplikacji. Jeśli ta operacja pomoże w Twoim przypadku, czytaj informacje o kolejnych aktualizacjach, aby się dowiedzieć, kiedy będzie można bezpiecznie wrócić do najnowszej wersji DirectX.
Wyświetlanie obrazu może się również zacinać wskutek problemów ze sterownikiem: np. konfliktu między różnymi sterownikami lub niezgodności gry z najnowszą wersją sterownika do Twojej karty graficznej. W takich przypadkach możesz musieć zaczekać na nowszą wersję oprogramowania od producenta karty.
- Cofanie postaci
Spoiler
Cofanie postaci (ang. rubberbanding, kiedy Twoja postać porusza się, jakby miała przymocowaną do pleców rozciągliwą gumę, po czym nagle cofa się do poprzedniej pozycji) zazwyczaj jest spowodowane problemami z połączeniem sieciowym (dużymi opóźnieniami lub bardzo niestabilnym łączem), a nie problemem z wyświetlaniem grafiki.
Wykonaj następujące kroki, aby rozwiązać problem z połączeniem.
- Tęcza lub zielone artefakty
Spoiler
Z artefaktami mamy do czynienia, kiedy część pikseli na ekranie zmienia kolor, często na jasnozielony, różowy lub kolory tęczy, po czym już taka pozostaje niezależnie od tego, co się później dzieje w grze.
Oznacza to, że Twoja karta graficzna jest mocno obciążona, przegrzewa się lub występuje z nią problem natury sprzętowej.
Jeśli masz komputer stacjonarny, upewnij się, że karta jest prawidłowo włożona do gniazda, a także że wentylatory działają, jak powinny