Jak prowadzić biznes w czwórce.
Nie lubicie chodzić do zwykłej pracy? Czy chcielibyście pobawić się w grze we właściciela sklepu? Ten poradnik pomoże wam w tym, a także pomoże zarobić na utrzymanie domu i podniesie status społeczny.
Zaczynamy!
Do uruchomienia i prowadzenia własnego biznesu w The Sims 4 wystarczy tylko podstawa gry+ dodatek "Witaj w Pracy".
Można zbudować własny sklep lub zakupić jakiś z gry.
Sklepy mogą być różne, np. spożywczy, cukierniczy, garmażeryjny, zielarski, odzieżowy, salon sukien ślubnych, meblowy..itd. Ale także jako biznes możemy prowadzić fotograficzne studio. W tym poradniku wszystko na temat prowadzenia tradycyjnych sklepów.
PODSTAWOWA SPRAWA - WAŻNE!
Gdy sami budujemy sklep, bądź pobieramy go z Galerii musimy pamiętać o paru ważnych rzeczach (nie wszystkie sklepu w Galerii mają ustawiony biznes):
1. Zatowarowanie:
- w przypadku sklepów z artykułami spożywczymi typu cukiernia, garmażerka, nie wystarczy ustawić lady chłodnicze, trzeba do nich włożyć jedzenie (które sami musimy je najpierw wyprodukować).
- w sklepach ubraniowych należy nie tylko postawić manekiny (na jednej parceli może być ich maksymalnie dziesięć), ale też je ubrać.
- sklepy zielarsko-owocowe należy zaopatrzyć w sadzonki ziół, warzyw i owoców (krzewy z ziołami, warzywami, owocowe i drzewa owocowe), które najpierw sami musimy wyprodukować, lub posadzić z Debug i trochę poczekać, aż podrosną.
- pozostałe sklepy (meblowe, galerie sztuki, itd.), wystarczy tylko "zatowarować" je obiektami znajdującymi się w trybie kupna/budowy
2. Każdy towar trzeba oznakować "do sprzedaży" - klikając na każde ciasto, ciasteczko, itd, zaś na kasie sklepowej ustawiamy marżę na całym towarze w sklepie), dopiero wtedy klient będzie się nim interesował.
Tak wygląda oznakowany towar, gdy klikniesz na ladzie sklepowej opcję : Przełącz wywieszkę "Na Sprzedaż":
3. W nowym sklepie trzeba mieć również gotówkę na jego rozruch:
a) na reklamę,
b) na pensje dla pracownika/pracowników
c) na towar i różne ulepszenia, które okażą się potrzebne w sklepie.
4. Reklama.
Im lepsza reklama tym więcej klientów!
Klientów będzie przybywało, gdy wykupisz odpowiednią reklamę (najlepsze to długoterminowa reklama telewizyjna i długoterminowa kampania sieciowa. Na pozostałe szkoda pieniędzy
5. Zatrudnianie pracowników.
- Nie zatrudniaj starych Simów jako pracowników, bo mogą w ogóle nie przyjść do pracy, a nawet, gdy pojawią się w sklepie szybko się męczą (częste przerwy na relaks), wcześniej wychodzą z pracy, często tez korzystają z toalety.
- Gdy zatrudniasz pracownika musisz zwrócić uwagę na paski pod jego nazwiskiem. Są trzy rodzaje pasków:
1. Umiejętności handlowe.
2. Etyka pracy.
3. Zarządzanie sklepem.
- Każdy pasek składa się z 5 "kawałków", gdy są one pełne zaznaczone są na niebiesko. To od nich zależy, czy twój pracownik będzie się obijał, czy będzie dobrze pracował. Ale również im ma bardziej zapełnione paski tym bardziej się ceni, choć po jakimś czasie każdy z nich zaczyna się obijać i niestety trzeba ich zmieniać lub dawać podwyżkę (jak w życiu). Pamiętaj, że nawet, gdy pracownik ma zapełniony pierwszy pasek (umiejętności handlowe),ale etykę ma prawie pustą, to będzie się obijał lub rozmawiał z klientem o niczym.
- Ostatni pasek "zarządzanie sklepem" to odpowiednik pracownika gospodarczego, którego celem jest sprzątanie sklepu, w tym publicznej toalety, wykładanie towaru na półkach, oraz mycie lad chłodniczych.
- Każdemu nowo zatrudnionemu pracownikowi należy przydzielić pracę ( jako handlowiec, bądź jako "zarządzający" sklepem).
- Warto wybierać takich pracowników, którzy mają najbardziej zapełniony środkowy pasek (etyka pracy), gdyż mają najwięcej zapału do pracy, a handlu szybko się nauczą.
Tak to wygląda na zdjęciach:
WAŻNE!
W TS4 "Witaj w Pracy" , nie wystarczy zarządzanie sklepem (jak to miało miejsce w dwójce), właściciel musi sam zakasać rękawy do roboty, gdyż klienci sami nie kupią towaru, trzeba ich zachęcić poprzez handlową rozmowę. Dlatego na początku prowadzenia tej działalności osoba właściciela (plus jeden pracownik) to może być za mało (U mnie pracowała cała - czteroosobowa) rodzina.
Godziny pracy zaczynają się około 9.00 i trwają do około 21.00 (gdy jedziesz simem na zakupy, na niezależną parcelę), natomiast w praktyce, gdy twój sim prowadzi sklep zależy od tego o której godzinie go otworzy i zamknie (klikając na kasę).
Nie można zatrudnić członków swojej rodziny jako pracowników gdyż, każdy z nich automatycznie staje się właścicielem sklepu.
Za to każdy członek poza swoimi zajęciami może również pracować w sklepie, na równi z właścicielem i pracownikiem (pracownikami).
Gdy zechcesz pobawić się w ten biznes, lepiej nie mieć w rodzinie niemowląt, małych dzieci, ani dzieci, gdyż będą przeszkadzać w prowadzeniu biznesu (trzeba poświęcić im dużo czasu) i taki sklep szybko zbankrutuje. natomiast nastolatki mogą już pomagać w biznesie. 🙂
Prowadzenie sklepu w czwórce to ciężka praca, nie wystarczy nim tylko zarządzać, trzeba również negocjować zakupy z klientami (nie oglądając się na pracowników), wykładać na półkach brakujący towar, przemywać lady chłodnicze (w przypadku cukierni, czy garmażerii) oraz "kasować" klientów.
Gdy klient gotowy jest do zapłacenia za towar (nad jego głową pokaże się ikonka koszyka sklepowego), wtedy trzeba jak najszybciej do niego podejść i w notatniku podsumować wszystkie jego zakupy. Jeżeli właściciel tego nie dopilnuje, klient zostawi towar i pójdzie sobie.
Gdy klient w sklepie zaczyna interesować się towarem również pojawia się nad jego głową odpowiednia ikonka. Wtedy trzeba jak najszybciej do niego podejść, gdyż , gdy zbyt długo będzie czekał straci zainteresowanie i ikonka zniknie.
Nie zawsze jednak zniknie on z naszego sklepu, może nadal stać przy ladzie z towarem, jednak interakcje rozmowy handlowej już znikną, a twój Sim będzie mógł jedynie z nim prywatnie pogawędzić.
Dlatego najlepiej, by sklep posiadał również wydzielone miejsce na część mieszkalną - na takiej parceli może "mieszkać" cała rodzina i jej członkowie w wolnej chwili mogą pomagać w sklepie.
Taki sklep traktuje się jako drugie mieszkanie, gdyż spędza się w nim cały dzień, a także często większość nicy - gdyż trzeba jego puste półki uzupełnić.
W przypadku sklepu spożywczego, lepiej samemu ugotować/upiec potrzebne potrawy, gdyż opcja "uzupełniania towaru" jest droższa i zarobek z tego będzie niewielki.
Gdy znudzi się nam zabawa w sklep, zanim go sprzedamy, należy posprzątać go (przetrzeć lady chłodnicze, posprzątać toalety), oraz uzupełnić w towar. Jeżeli tego nie dopilnujemy to gdy pózniej pojedziemy to takiego (niezależnego już sklepu) aktywnym Simem, może okazać się, że w sklepie panuje brud, a połowa półek jest pusta.
Drobne uwagi:
1. Gdy sklepem zarządza jakiś NPC to taki sklep nie ma właściciela i można pojechać do niego na zakupy.
2. Gdy z widoku okolicy sklep ma ikonkę jakiegoś właściciela to inny aktywny Sim (na przykład dorosły brat tego właściciela, który mieszka osobno) - nie może kupić takiego sklepu, a po jego odwiedzeniu, często na półkach brakuje jakiegoś nie towaru, lub towar może być nieświeży. Takiego sklepu nie można także kupić, gdyż jest zajęty przez innego właściciela.
3. Jeżeli chcesz się pozbyć poprzedniego właściciela, to musisz wyjść z aktywnej parceli do otoczenia i z widoku świata, w którym znajduje się sklep, klikasz na ten sklep- powinno się pokazać imię i nazwisko obecnego właściciela sklepu, a obok - po lewej stronie jego ikonka - tak, jak na tym zdjęciu:
4. Trzeba kliknąć na ikonę Sima, żeby wejść do jego rodziny - zdjęcie:
5. Następnie musisz udać się tym Simem do lokalu:
6. Klikasz na kasę sklepową i sprzedajesz sklep:
Uwaga: po zakupie sklepu musisz od nowa zatrudnić pracowników (opcja: zarządzaj pracownikami), oraz ustawić ceny w sklepie i wystawić towar na sprzedaż.
7. Klikając na wybranym towarze, sprawdzasz, czy został on już wystawiony na sprzedaż, jeżeli nie to pokaże Ci się taka opcja:
Jeżeli został wystawiony na sprzedaż to przy kursorze myszki pojawi się ikona sprzedaży towaru. Łatwo sprawdzisz, który towar został już zametkowany, gdy po kliknięciu na kasę sklepową wybierzesz opcję Przełącz wywieszką "Na sprzedaż":
8. Jeżeli posiadasz akcesoria "Kuchnia na wypasie", możesz zbudować i prowadzić lodziarnię.
W mojej lodziarni można kupić także popcorn (potrzebne akcesoria " Kino domowe") oraz torty weselne (potrzebny pakiet "Ślubne Historie"). oraz różne ciasta/ciasteczka.
Lodziarnie ustawiamy tak samo, jak każdy inny sklep spożywczy.
Uwaga!
W lodziarni musi znajdować się maszynka do lodów, a jeżeli dodatkowo będziesz sprzedawać popcorn to także maszynka do popcornu, przy sprzedaży babeczek - maszyna do robienia babeczek. Oczywiście też powinna być kuchnia (tak jak w spożywczym sklepie):
Lodziarnia w całości:
Wnętrze:
W lodziarni, jak na każdej publicznej parceli, możesz ustawić bar i aktywny Sim za niewielką opłatą może zatrudnić barmana:
Nad lodziarnią, jak w każdym biznesie, można zbudować mieszkanie. Od ciebie będzie zależała jego wielkość (ilość pokoi, etc.)
Nad moją lodziarnią znajduje się niewielkie mieszkanie (dla jednego/dwóch Simów), którzy prowadza lodziarnię. W takim wypadku aktywny Sim może zasiedlić jako mieszkanie najmniejszą pustą działkę,a potem cały czas mieszkać nad lodziarnią. W ten sposób jego rachunki za mieszkanie będą minimalne, gdyż za lodziarnię nie płaci się czynszu (nie płaci się także za mieszkanie nad lodziarnią.
Powodzenia w prowadzeniu biznesu, udanej zabawy!