Forum Discussion
5 years ago
"SimmerGeorge;c-17821780" wrote:"Babykittyjade;c-17821747" wrote:"SimmerGeorge;c-17821708" wrote:"Kerrigan;c-17821173" wrote:
Considering the $23 lunch I had today, I think this is fine.
@Kerrigan Was the lunch you ate cooked once and then copied an endless amount of times for millions of customers without extra expenses like this kit was? No, it was cooked especially for you and can't be copied or served to someone else, hence the price difference and the difference in market value.
Sorry you can't compare apples with pears. If the kits are worth it to you then that's fine but comparing actual food to virtual dust is not a very valid arguement imo.
I'm confused. The last pizza I got for 25 looked exactly like every other cheese pizza they served to hundreds of other customers? And the same as I got before. Exact same taste and everything. As if it were nothing more than a copy??? I think you need a better argument on this one ?
@Babykittyjade @Ellupelluellu
Yes, you certainly are confused. The pizza you ate might have looked like the others but believe it or not it was not the same, because once you eat a pizza it's gone. So the ingredients, hard work of the cook etc. is what you pay for.
When you buy a digital pack, you are buying a copy of the same product. A product only created once and then copied an endless amount of times without extra expenses. Unlike your pizza, which needs new ingredients, cooking time etc this kit it was made only once and never needs to be remade like the pizza. This is why buying a digital copy of something is not the same as buying a physical product nor should it cost as much. I hope that cleared up the confusion. I don't need a better arguement. Thanks
I like where you're going. So the value of a pizza is really that is has to be made again and again and those costs involved. Inventory is replenished weekly, employees hired, etc. Ok, so my team writes a program called Cheese pizza. We made it one time and it is so good. How did we write it, store it, market it, distribute it and are these things free to me?
Let's break it down further, SimmerGeorge - Let's call my Prep Station / Pizza Oven "Product Development" (How much are Pizza Oven's for restaurants SimmerGeorge? But I'm EA, do I just have one Oven?) Let's call my Warming Station "Storage / Gallery" I have more than just Kerrigan's Cheese Pizza, Let's call my Delivery Drivers and Front Counter "Bandwidth" - again, are these free to me, @SimmerGeorge?
About The Sims 4 General Discussion
Join lively discussions, share tips, and exchange experiences on Sims 4 Expansion Packs, Game Packs, Stuff Packs & Kits.33,821 PostsLatest Activity: 8 hours ago
Community Highlights
Recent Discussions
- 8 minutes ago
- 10 minutes ago
- 35 minutes ago
- 3 hours ago