Forum Discussion
167 Replies
- @SimmerGeorge , As I said, I was not comparing the product or the price only, I was clearly measuring my own enjoyment , and how long will I have that said enjoyment, between the 2 things, very similar priced , I have bought today :)
But yes, I will leave it here, as it would be OT :) - SimmerGeorge5 years agoSeasoned Ace
"Ellupelluellu;c-17821788" wrote:
@SimmerGeorge , As I said, I was not comparing the product or the price only, I was clearly measuring my own enjoyment , and how long will I have that said enjoyment, between the 2 things, very similar priced , I have bought today :)
But yes, I will leave it here, as it would be OT :)
@Ellupelluellu I don't think I replied to you specifically but yeah in my post I said it's fine if it's worth it to you but I disagree with comparing a digital copy of a product with an actual physical product as a way to show that something is either cheap or worth it because every industry is different for different reasons like the ones I mentioned. Something with the same price can be considered overpriced in the gaming industry but inexpensive in gastronomy.
It's like comparing pears to apples and I wanted to point that out since this is a forum for discussion. - friendsfan3675 years agoSeasoned Newcomer
"Ellupelluellu;c-17821788" wrote:
@SimmerGeorge , As I said, I was not comparing the product or the price only, I was clearly measuring my own enjoyment , and how long will I have that said enjoyment, between the 2 things, very similar priced , I have bought today :)
But yes, I will leave it here, as it would be OT :)
i got all 3 cause they were the same as a gamepack. well a little bit less. - @SimmerGeorge , yes I did not think you replied to me specifically , but as you tagged me I needed to clarify what I meant :) And oh it is sometimes hard as non English speaker :)
- fruitsbasket1005 years agoSeasoned AceNone. Not interested in any of them.
- PhantasmKiss5 years agoSeasoned AceI do not intend to ever buy a kit. $5 for a single kitchen, some workout clothes, or for dirty floors. The dustbunnies were cute and all, but for $5, I can buy dinner. I can buy toilet paper. If I'm cheap, I can buy both!
"SimmerGeorge;c-17821780" wrote:
"Babykittyjade;c-17821747" wrote:
"SimmerGeorge;c-17821708" wrote:
"Kerrigan;c-17821173" wrote:
Considering the $23 lunch I had today, I think this is fine.
@Kerrigan Was the lunch you ate cooked once and then copied an endless amount of times for millions of customers without extra expenses like this kit was? No, it was cooked especially for you and can't be copied or served to someone else, hence the price difference and the difference in market value.
Sorry you can't compare apples with pears. If the kits are worth it to you then that's fine but comparing actual food to virtual dust is not a very valid arguement imo.
I'm confused. The last pizza I got for 25 looked exactly like every other cheese pizza they served to hundreds of other customers? And the same as I got before. Exact same taste and everything. As if it were nothing more than a copy??? I think you need a better argument on this one ?
@Babykittyjade @Ellupelluellu
Yes, you certainly are confused. The pizza you ate might have looked like the others but believe it or not it was not the same, because once you eat a pizza it's gone. So the ingredients, hard work of the cook etc. is what you pay for.
When you buy a digital pack, you are buying a copy of the same product. A product only created once and then copied an endless amount of times without extra expenses. Unlike your pizza, which needs new ingredients, cooking time etc this kit it was made only once and never needs to be remade like the pizza. This is why buying a digital copy of something is not the same as buying a physical product nor should it cost as much. I hope that cleared up the confusion. I don't need a better arguement. Thanks
I like where you're going. So the value of a pizza is really that is has to be made again and again and those costs involved. Inventory is replenished weekly, employees hired, etc. Ok, so my team writes a program called Cheese pizza. We made it one time and it is so good. How did we write it, store it, market it, distribute it and are these things free to me?
Let's break it down further, SimmerGeorge - Let's call my Prep Station / Pizza Oven "Product Development" (How much are Pizza Oven's for restaurants SimmerGeorge? But I'm EA, do I just have one Oven?) Let's call my Warming Station "Storage / Gallery" I have more than just Kerrigan's Cheese Pizza, Let's call my Delivery Drivers and Front Counter "Bandwidth" - again, are these free to me, @SimmerGeorge?- netney525 years agoSeasoned AceAlready got the kitchen one now I’ve seen the gameplay for the dust one I plan to get that one too. The only one I have no interest in is the 90s clothes pack as I hate that style of clothing it’s bad enough that theme it came with the snowy escape I don’t want anymore of it in the game. I don’t think the price seems too bad it has similar amount of content to the early stuff packs which are double the price.
- I bought the Dust kit after a few minutes it goes live & I don’t regret it at all! ?
- SimmerGeorge5 years agoSeasoned Ace
"Kerrigan;c-17821921" wrote:
I like where you're going. So the value of a pizza is really that is has to be made again and again and those costs involved. Inventory is replenished weekly, employees hired, etc. Ok, so my team writes a program called Cheese pizza. We made it one time and it is so good. How did we write it, store it, market it, distribute it and are these things free to me?
@Kerrigan If you write a program called Cheese pizza you don't ever have to rewrite it. Once you've written it, you can sell it to anyone who wants it just by right clicking copy and paste, free of charge. You don't need to new ingredients, no factory production, no time to cook nothing. You just click and you instanly have a copy. Now about marketing this is something that could come with extra costs (like every product) but a digital game just wins so much money from being copyable that it makes up for it.
Also the Kits trailer is made with the actual game itself. No need for advertising costs, they simply use the game and some fancy transitions.
So yeah, you sell one pizza to a person who buys it for 20 bucks because you have to cook it every time, use new ingredients, maybe have them sit at your restaurant, or pay a delivery guy.
When you sell a digital game, you just copy it for free but you charge the same amount of money every time even though the copying doesn't come with expenses. Also copying the game is instant so you don't lose time and there is no delivery fee since it is all digital and works over the internet. A digital game has so many reduced expenses compared to a physical product.
About The Sims 4 General Discussion
Join lively discussions, share tips, and exchange experiences on Sims 4 Expansion Packs, Game Packs, Stuff Packs & Kits.33,821 PostsLatest Activity: 14 minutes ago
Community Highlights
Recent Discussions
- 2 hours ago
- 3 hours ago
- 4 hours ago